Удивителната история на олимпийския отбор на мечтите на Нигерия

By | юли 8, 2022

Dream team one беше трениран от холандеца Йоханес Бонфре и започна пътя си към финала с победа с 1-0 над Унгария и победа с 2-0 над Япония, преди да завърши първия кръг със загуба с 1-0 от предприемчивите бразилци. След това африканците победиха Мексико, водено от ексцентричния вратар Хорхе Кампос, с 2-0 на четвъртфиналите, за да организират двойка невероятни мачове.

Загубвайки на полуфиналите от страхотния бразилски отбор, който се хвалеше с Бебето, Роналдо и Ривалдо, с 3-1, Нигерия най-накрая се събуди в 78-ата минута, когато Виктор Икпеба отбеляза от 20 метра. Докато времето изтичаше, вдъхновяващият капитан Нванкво Кану зае централно място, вкарвайки в битка пред вратата в последната минута, за да изравни. С продължения от едва три минути, Кану стреля по победителя от 16 метра, за да завърши едно от най-големите завръщания в историята на международния футбол в това, което много наблюдатели смятаха за най-великия олимпийски футболен мач, игран някога.

Дрийм Тийм по-късно продължи напред, за да организира още едно чудотворно завръщане срещу Аржентина в мача за златния медал пред 86 117 зрители на стадион Санфорд в Атина, Джорджия. В края на 90 минути вълнуващ футбол Нигерия триумфира над Аржентина.

Аржентинците имаха преднина от 2-1 с голове на Клаудио Лопес, който се разписа чрез добре изпълнен удар с глава в третата минута и Ернан Креспо в 50-ата минута на играта от дузпа. Устойчивият Дрийм тийм се върна силно в мача и изравни в 74-ата минута на играта, когато нападателят Даниел Амокачи се пребори при решаващия гол. Оставаща минута супер резервата Емануел Амунеке вкара победния гол, за да донесе знаменитата победа на Нигерия с 3-2.

Това беше важен ден в историята на нигерийския футбол, тъй като международната футболна общност отбеляза рядко постижение на африканска страна.

Dream Team Two

С постижението на Дрийм Тийм I в Атланта 1996 г., натискът върху Дрийм Тийм 2 беше да се представи според очакванията на Олимпийските игри, проведени през 2000 г. в красивия град Сидни в Австралия.

На отбора не му липсваха качествени играчи, каквито имаше в състава си: Виктор Агали, Якубу Айегбени, Гарба Лавал и Селестин Бабаяро, но за съжаление те отпаднаха на четвъртфиналите. В първия си мач Дрийм тийм два направиха наравно 3-3 с Хондурас, преди да победят Австралия с 3-2 във втория си мач. Те завършиха наравно 1-1 с Италия, за да организират очарователен четвъртфинален сблъсък с Чили. Това беше среща, която разкри неадекватността на Дрийм тийм двама, тъй като те бяха унизени с 4-1 от вдъхновена чилийска страна.

Нигерия Dream Team Three-Dreams никога не трае завинаги

Мечтата умря през 2004 г., когато нигерийският олимпийски футболен отбор, известен тогава като: The Dream team three, не успя да премине през африканските квалификации. Тунис се класира за Атина 2004 за сметка на Нигерия Дрийм тим три със срамна загуба с 2-0 от Нигерия в последния мач от групата в Тунис. Отборът, който също представляваше страната на 8-те Всеафрикански игри, домакин на Нигерия, се пребори за финалите на футболното събитие, само за загуба от Камерун с 2-0 на ултрамодерния национален стадион в Абуджа.

Dream Team Four – Прераждането на олимпийския отбор на Нигерия

Мечтата се запали отново през 2008 г., когато група талантливи футболисти, които бяха потомци на отбора U-20, който взе сребърните медали на Световното младежко първенство в Холандия през 2005 г., щурмуваха Пекин за олимпийския футболен турнир. Треньорът Самсон Сиасия, един от най-добрите треньори на младежи в Нигерия, ги доведе до Олимпиадата. Сдвоени заедно с тежки тежести като Холандия, Япония и Съединените щати в група B, Dream team Four започнаха олимпийската си футболна кампания с безплодно равенство 0-0 с Холандия, преди да се върнат, за да запишат победа с 2-1 над Япония. Те потвърдиха превъзходството си в групата с нова победа с 2-1 над Съединените щати. Кот д’Ивоар падна на страната на треньора Самсон Сиасия, обучаван от страната на четвъртфиналите, тъй като претърпя поражение с 2-0.

Полуфиналната двойка видя най-доброто представяне на Dream team Four, тъй като те се бунтуваха срещу нещастната белгийска страна, която отчаяно се опитваше да сдържи буйстващите нигерийци. Срещата завърши 4-1 в полза на Нигерия и зарът отново беше хвърлен за изкусителна среща между Нигерия и главния съперник Аржентина. Това беше повторение на Световното първенство за U-20 през 2005 г., проведено в Холандия, тъй като главните действащи лица все още бяха много наоколо и от двете страни. Отмъщението беше това, което нигерийците пееха и те трябваше да се борят с миниатюрния Лионел Меси в стремежа си да спечелят олимпийското злато по футбол за втори път от 1996 г. насам. Това беше близка среща, решена от единствен гол, отбелязан в 58-ата минута по пиеса на Анхел Ди Мария от Аржентина. Dream team Four отново трябваше да бъде втора цигулка на опитен аржентински отбор, тъй като загубиха епичната среща с 1-0.